RETABLO ügyben jó tájékozódást nyújt ez az interjú.
Prontvai Vera egyetemi adjunktus a Károli Gáspár Református Egyetemen (Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet, Művészettudományi és Művészetpedagógiai Tanszék).
Az interjúban említett művész barátom, Vály Sándor "újragondolt" retabloiról ezen az oldalon alább látható FUGA-beli kiállításának megnyitója Ashbót Kristóf filmjén.
Előre láthatólag 2025. őszén jelenik meg az a monográfia, amelyből egy rövidebb ízelítő a Napút c. folyóirat III. női misztika számában olvasható (kattints a képre; 165-175. o.).
A Retablos nem kimondottan női és nem kimondottan misztika, de kétségtelen a "női vonal" és a misztika is erőteljesen jelen van a műben - valójában, persze, a retablosban.
[ Az oldalkép ("Ördögi vágy" /forrás: http://retablos.ru/en/artists/unknown-artist-34; ismeretlen szerző, évszám nélkül/), a bal oldali retablo ("Fejvesztve" /forrás: http://retablos.ru/en/artists/unknown-artist-1/; ismeretlen szerző vagy talán: Sr. Rodrigo Hernandez Tlaquepaque, Jalisco, Mexico, 1965. XI. 2./) és a balesetet ábrázoló festmény (Frida Kahlo hálaképe saját, sorsfordító eseményéről /a világhálón számtalan forrásból/) a könyv részletesen elemzett képei közül valók.
Az alsó, nagy alak a retablok felületein talán leggyakrabban megjelenő "misztikus nő", a Guadalupei Szűz /ugyancsak a net sok helyén/. A lábánál jól kivehető, angyalszerű alak (aki a Szent Szűz köpönyegét tartja-lebbenti) "Juan Diego", a chicimeca indián, eredeti, nahuatl nevén Cuauhlatoatzin, azaz "Beszélő Sas" - lélektani-traumatani-művelődéstörténeti-mitológiai-metafizikai-pszichoterápiás utazásunk egyik meghatározó szereplője. ]
A retablo műfajra Vály Sándor multimédiás művész barátom hívta föl a figyelmemet. Amíg én a monográfiát írtam, addig ő "újragondolt" - mozgó - képeket alkotott: "klasszikus" hálaképek jeleneteit rendezte meg élő szereplőkkel, a képek szokásos szövegsávjában olvasható kommentárokat pedig Heéger Júlia szopránénekesnő (Helsinki Opera) énekelte "föl" a - lassított - rövidfilmekre Hildegard von Bingen stílusában.
A FUGA-ban ezekből az alkotásokból nyílt nagyszerű kiállítás tegnap. A párhuzamos alkotói folyamat újabb találkozási pontján örömmel járultam hozzá a megnyitóhoz: Fekete Vali esztéta mellett a - remélhetőlegez év első őszén megjelenő (és Vály Sándor retabloit is tartalmazó, így vele közös) - könyv írójaként szóltam pár szót művész barátom 19 retabloból álló installációja elé.
(Az eseményről tudósító filmet Asbóth Kristóf, a FUGA produkciós vezetője készítette. Az én szövegem 9:25 és 18:50 között látható-hallható.)